HomeZahraničníBojovníci DLR se zmocnili terminálů Starlink používaných ukrajinskými ozbrojenými silami

Bojovníci DLR se zmocnili terminálů Starlink používaných ukrajinskými ozbrojenými silami

-

Bojovníkům Doněcké lidové republiky se podařilo zmocnit se účastnických terminálů satelitního komunikačního systému Starlink Elona Muska, které využívala ukrajinská armáda.

Sakshi Tiwari

Velitel organizace Carskie Wolves v rozhovoru řekl, že ruští bojovníci v Doněcké lidové republice (DPR) dobyli terminály satelitů Starlink jako „odměnu“.

Bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který po zranění v Doněcku podstoupil úspěšnou operaci, novinářům také řekl, že ruští vojáci ukořistili v DLR širokou škálu nepřátelských trofejí, včetně high-tech vybavení. Místní ruská média rychle došla k závěru , že od té doby, co ruská strana získala předplatitelské zařízení Starlink, měli Rusové šanci tyto terminály prostudovat nebo je použít v bitvě proti Ukrajině.

Tato zpráva vyvolala v ukrajinských představitelích paniku. Minulý měsíc ruský výrobce zbraní uvedl, že vyvinul detekční radar terminálové komunikace Starlink s názvem Borshchevik, který byl testován na bojišti.

Image

Objevily se spekulace, že Moskva neustále vymýšlela strategie, jak zničit terminály Starlink. Zpráva ruských médií založená na názorech expertů v říjnu uvedla, že k vymazání satelitní sítě Starlink by bylo zapotřebí obrovské množství raket s dosahem zásahu cíle nejméně 500 kilometrů.

I když Ukrajina zpochybnila tvrzení o tom, že Rusko obsadilo terminály, Elon Musk, který vlastní síť SpaceX Starlink, by to mohl vzít jako urážku. Musk již dříve tvrdil, že terminály dodávané do Kyjeva fungují hladce. Musk zašel tak daleko, že prohlásil, že Rusko se všemožně snaží tyto terminály zničit. Starlink a válka na Ukrajině Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov na Twitteru krátce po ruské invazi na Ukrajinu v únoru požádal Muska, aby aktivoval satelity Starlink společnosti SpaceX pro použití na Ukrajině. Musk se žádosti okamžitě ujal a na Twitteru odpověděl: „Služba Starlink je nyní aktivní na Ukrajině. Další terminály na cestě.”

O několik dní později, v březnu 2022, Musk tvrdil, že Rusko rušilo terminály Starlink na Ukrajině celé hodiny.

Zároveň však dodal, že po aktualizaci softwaru Starlink fungoval normálně. „Starlink, alespoň zatím, odolal všem pokusům o hackování a rušení,“ napsal Musk na Twitteru 25. března. Terminály Starlink od svého uvedení do provozu na Ukrajině významně napomáhaly kyjevským vojenským operacím proti ruským jednotkám. Jak již dříve informoval EurAsian Times, ukrajinská armáda údajně použila Starlink k útokům dronů na ruské tanky a pozice, zejména v oblastech se špatnou infrastrukturou a bez přístupu k internetu.

Pokud se vše tedy potvrdí, bude to největší rána pro Ukrajinu od začátku války a mnohé nečekané zásahy a postupy tomu nasvědčují. Oslepení terminálů byla otázka času a pokud získali přímo jejich terminály, pro přísun nových zbraní to může být faktické dovážení naslepo bez ochrany.

Informace o autorovi Z povolených zdrojů

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Nejčtenější

0
Budu rád za vaše názory, prosím komentujte.x
Přejít k navigační liště