HomeHlavníJe svoboda projevu ohrožena a co skrývá generál Pavel?

Je svoboda projevu ohrožena a co skrývá generál Pavel?

-

25. ledna 2023 – 09:01

Zdá se, že v souboji Petra Pavla a Andreje Babiše rozhodne téma války. Ovšem jsou zde i jiná témata. Například přístup ke svobodě slova a boji proti dezinformacím. O toto téma má velký zájem Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), které Petr Pavel stále neodpověděl na otázky, takže jeho postoj dovozuje z dostupných vyjádření. A také z toho, kdo za generálem stojí. Ale když na to upozornili, ozval se Michal Klíma, vládní zmocněnec pro média a dezinformace. A začal nadávat.

Petr Pavel podle vyjádření na profilu SOSP na toto téma nehodlá odpovídat, i když byl prý opakovaně urgován. 

„A tak si jeho postoje ke svobodě projevu skládáme z jeho předchozích výroků v médiích. Nevyznívají moc nadějně. Zvlášť když uvážíme, že za přípravou jeho kandidatury stáli mj. Evropské hodnoty z.s. a František Vrabel se svou firmou Semantic Vision, tedy významní průkopníci celé té hysterie kolem honu na ‚dezinformace‘ coby odlišné názory a interpretace,“ upozornila společnost na osobu spoluzakladatele spolku Pro bezpečnou budoucnost.

Společnost poukazuje na předválečné výroky generála Pavla, z doby, kdy v Česku řádil covid. 

„Samozřejmě že za situace, kdy je bezpečnost vypjatá, lidé jsou v obavách z dalšího vývoje a čelí situaci, která je pro ně nová, tak jakákoli zpráva, která zkresluje situaci a vyvolává nové obavy, je mnohem nebezpečnější než v době, kdy se nic neděje. Dnes je ale situace vypjatá a stačí jedna nevhodně volená zpráva, ať už úmyslně, nebo neúmyslně, a může vyvolat i vlnu paniky, což by asi bylo to nejhorší, co by nás mohlo potkat. Takže je potřeba věnovat velkou pozornost, co se veřejném informačním prostoru děje. A pokud se tam objeví snaha o cílenou dezinformaci, tak ji postihovat mnohem razantněji než v dobách klidu a míru, protože může mít mnohem horší následky,“ uvedl tehdy Pavel. 

A jako „do oči bijící dezinformaci“ označil tvrzení, že za vir mohou USA a že vznikl v „tajné výrobně“ v laboratoři.

Téma boje proti dezinformacím se objevilo i v poslední volební debatě před prvním kolem na Nově. 

„Svoboda a bezpečnost nemohou být jedno bez druhého a vždycky se vyvažují,“ uvedl Pavel a dodal, že v roce 2005 ve Velké Británii po teroristickém útoku Britové sami volali po velkém zpřísnění bezpečnostních opatření.

„To zpřísnění nutně vedlo k omezení jejich občanských svobod. Přitom nikdo o tom nediskutoval, nevedly se žádné akademické debaty, protože všichni cítili, že v tu chvíli je to nezbytné. A když to převedu na informace, informace v dnešní době se stávají zbraní. Nejenom Rusko, i Čína, mají obrovský aparát, který vede informační válku. A i proto je důležité se proti dezinformacím bránit. Protože když to neuděláme, tak nás to může bezpečnostně ohrozit,“ srovnával dezinformace s terorismem. Argumentoval, že ve fyzickém světě také není možné vyzývat k násilí. „Je potřeba regulovat i dezinformace,“ prohlásil.

Na to, kdo stojí za generálem Pavlem, pak upozornil před časem server ParlamentníListy.cz. Že se konkrétně jedná o lobbistu Petra Koláře, zakladatele Evropských hodnot Radka Hokovského a již zmíněného Františka Vrabela, zakladatele Semantic Visions.

„Za kandidaturou Petra Pavla stojí min. dva ze tří subjektů, které v ČR rozpoutaly dezinfománii a snahy o omezení svobody slova cenzurní legislativou – spolek Evropské hodnoty a František Vrabel s firmou Semantic Visions. Většina médií o tom neinformuje,“ připomenula pak opět Společnost pro obranu svobody projevu. I s odkazem na prohlášení nynějšího ředitele Evropských hodnot Jandy, který sliboval, že čeští „kolaboranti a vlastizrádci“ budou mít horší život.

A také že Vrabelova Semantic Visions pilně vyvracela dezinformace, které se nakonec ukázaly jako pravdivé. Na tato připomenutí se ozval vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma. 

„Vy jste skutečně parta užitečných idiotů podle Leninovy definice,“ osočil společnost a dodal: „Vaše snaha oslabit ty, kteří se snaží bránit demokracii proti ruskému vlivu, je evidentní.“

Také jsem psali:

„Když už neumíte nic jiného, aspoň se podepisujte. Skrývat se za anonymitu pochybného spolku typu Ne základnám umí každý,“ vytkl ještě SOSP. Vzhledem k tomu, že zakladatelé SOSP i její podporovatelé jsou veřejně známí, tak je těžko říci, jak může být SOSP považována za anonymní.

„Pane Klímo, nedávno jsme spolu vedli v Echu korektní debatu, a tak doufám, že tento urážlivý útok na SOSP byl z vaší strany jen unáhlením. Pokud si budete chtít, kdykoli, o tom, co píšeme nebo sdílíme, promluvit, zavolejte mi. Posílám vám do SZ svoje číslo,“ vzkázal zmocněnci Vlastimil Veselý.

Dodejme, že Andrej Babiš neměl s vyjádřením pro Společnost pro obranu svobody projevu problém, stejně jako Jaroslav Bašta, Karel Diviš nebo Petr Fischer. 

„Bez svobody projevu není demokracie. Demokracie není totalita, takže neexistuje jeden správný názor a jedna jediná pravda. Demokracie znamená neustálou veřejnou diskusi, polemiku, kritiku a výměnu často protichůdných názorů. Veřejné kritice musejí být bez výjimky vystaveni všichni i navzdory tomu, že se pak cítí uražení nebo ublížení. Jedině společnost, která je otevřená a necenzuruje jiné názory, se může posunout dál,“ uvedl.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277

BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Nejčtenější

0
Budu rád za vaše názory, prosím komentujte.x
Přejít k navigační liště